TERYD EH 200kW. Termoelektrownia na bazie ciepła gruntu

Opublikowano: 12.09.2012 r.

Materiał historyczny z roku 2009. Nie stanowi oferty handlowej

Powszechnie znane jest zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Technologia ta, stosowana od dziesięcioleci, jest sprawdzonym sposobem na ekologiczne i praktycznie bezobsługowe ogrzewanie domów i innych budynków.

Zastosowanie pomp ciepła ograniczone jest jednak przez czynniki funkcjonalne (służą jedynie do ogrzewania) i ekonomiczne (do zapewnienia pracy zespołu potrzebna jest droga energia).

Oznacza to, że użytkownik musi dodatkowo posiadać przyłącze energetyczne czy gazowe.

Dlatego też, w wielu przypadkach, nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla takiego rozwiązania.

Technologia TERYD eliminuje te niedogodności.

 

Unikalność rozwiązania (technologii) TERYD

Technologia TERYD pozwala wykorzystać ciepło gruntu, które podniesione za pomocą układu pomp ciepła do temperatury powyżej 40oC służy jako „paliwo” do napędzania turbiny zintegrowanej z generatorem prądu. Tym samym uzyskujemy niezależne, samodzielne i stabilne źródło energii elektrycznej. Jako, że moc urządzenia podana jest w wartości netto (tzn. po odjęciu zapotrzebowania własnego układu) cała podana moc jest do wykorzystania przez użytkownika.

 

Zastosowanie

TERYD został zaprojektowany z myślą o małym i średnim biznesie, gospodarstwach rolnych oraz wspólnotach mieszkaniowych z zapotrzebowaniem na energię elektryczną o mocy od 100 do 300 kW.

W swojej podstawowej wersji przeznaczony jest dla odbiorców zainteresowanych samowystarczalnością energetyczną, zarówno z przyczyn ekonomicznych (obniżka kosztów energii) jak i technicznych (np. problemy z przyłączem energetycznym).

Generowana za pomocą TERYDA energia może być wykorzystywana m. in. do:

  • zasilania urządzeń domowych,
  • oświetlenia domu i posesji,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • podgrzewania ciepłej wody (ewentualnie wody w c.o.)
  • zasilania układu wentylacyjnego i klimatyzacji,
  • podgrzewania wody w basenie
  • i wielu innych zastosowań…

 

Sprawdzone rozwiązania

Technologia TERYD oparta jest na sprawdzonych rozwiązaniach. Pompy i wymienniki ciepła są znane od wielu lat i sprawdzone w działaniu.

Termoelektrownia TERYD budowana jest na podzespołach najwyższej jakości, znanych i renomowanych firm, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

Oznacza to długą żywotność techniczną przy niskim wskaźniku awaryjności oraz niewielkie zużycie moralne zastosowanych rozwiązań.

 

Porównanie technologii TERYD i pomp ciepła

Technologia TERYD bazuje na znanym od wielu lat rozwiązaniu pozyskiwania ciepła za pomocą pomp ciepła. Pod wieloma względami przewyższa jednak znane rozwiązania.

Zarówno pod względem funkcjonalnym (poza ciepłem, na które zapotrzebowanie jest zmienne w zależności od sezonu, dostarcza również energię elektryczną, zapewniając, w wielu wypadkach, samowystarczalność energetyczną) oraz ekonomicznym (koszt generowania ciepła przy pomocy pomp ciepła jest bardzo wysoki ze względu na energochłonność instalacji; TERYD korzysta z wytworzonej za jego pomocą energii elektrycznej, a deklarowana moc urządzenia jest mocą netto, po uwzględnieniu potrzeb własnych.

 

Ochrona środowiska

Technologia TERYD dostarcza energię elektryczną bez konieczności spalania jakichkolwiek surowców, nie wytwarza spalin czy dymów, nie wydziela do środowiska szkodliwych substancji.

 

Funkcjonalność

Zastosowanie technologii TERYD nie wymaga kupna, transportu ani magazynowania paliwa.

Niewielkie wymagania dotyczące zajmowanej powierzchni.

Czystość i estetyka w pomieszczeniu z pompą ciepła i prądnicą.

Urządzenie bezobsługowe.

 

Korzyści ekonomiczne

Niższe koszty energii (brak kosztów przyłącza, niskie koszty eksploatacji), co powoduje zmniejszenie kosztów utrzymania domu.

Uniezależnienie się od wzrostu cen energii.

 

Korzyści techniczne

Możliwość korzystania z energii elektrycznej w miejscach gdzie jej dostarczenie przez ZE jest niemożliwe bądź nieopłacalne.

Brak wpływu warunków atmosferycznych na ciągłość zaopatrzenia w energię.

Bardzo niska awaryjność, zatem mniej przerw w dostawie prądu niż w przypadku prądu z „sieci”.

Samowystarczalność energetyczna.

 

Źródła finansowania inwestycji

Dzięki preferencyjnym kredytom, pożyczkom czy nawet dotacjom, koszt obsługi długu jest niższy od dotychczasowych rachunków za energię – a więc zyski z zastosowania technologii TERYD są osiągane już w pierwszym miesiącu funkcjonowania, a po okresie spłaty pożyczek rzeczywiste koszty energii elektrycznej spadają do symbolicznych wręcz kwot, na które się składają koszty serwisu i ewentualnych napraw.

 

Warunki sprzedaży

Termin realizacji: do 40 tygodni

Gwarancja: 1 rok

Zapewniamy serwis pogwarancyjny.

Zalecane roczne przeglądy. Aktualny koszt przeglądu: 1.100 zł netto

 

AKTUALNA CENA TERMOELEKTROWNI „TERYD EH” O MOCY 200 kW

Cena netto: 2.600.000,- zł (urządzenie kompletne, wraz z instalacją do skrzynki rozdzielczej)

 

Kontakt

AlfaPolaris sp. z o.o., Rybnik; office@AlfaPolaris.com

Autor: admin

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments